Tirsdagstræf: New Zealand - Tegnet i ansigtet, kolonisering og sameksistens

Tirsdagstræf: New Zealand - Tegnet i ansigtet, kolonisering og sameksistens

Tirsdagstræf: New Zealand - Tegnet i ansigtet, kolonisering og sameksistens

Tirsdag 11. marts 2025, kl. 14:00
Menighedshuset, Pile Allé 3, 2000 Frederiksberg

Tirsdag d. 11. marts inviterer vi til en spændende samtale mellem menighedsrådsmedlem Hanne Slott og sognepræst Benedikte Sommer, med fokus på det naturskønne New Zealand og landets unikke historie og kultur. 

Hanne Slott, som har arbejdet som læge i New Zealand i tre år og stadig har familie, børnebørn og venner der, tager udgangspunkt i sin personlige erfaring med landet. Hun og Benedikte Sommer udforsker, hvordan samarbejdet mellem de polynesiske, fastboende Maorier og de europæiske immigranter har formet landets identitet. Samtidig ser de på de udfordringer, der opstår, når folks forståelse af deres oprindelse og arv møder behovet for samarbejde i de mange forskellige fællesskaber i dette ellers fredelige Commonwealth-land. 

Hvad sker der dog dernede? Og hvorfor tatoverer Maorierne sig i ansigtet?

Kom og hør en spændende samtale, der udforsker både historiske og nutidige perspektiver på New Zealand – og inviterer til eftertanke!

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed